facebook pixel Belangrijke wijzigingen in spelregels! Wat mag er wel/niet vanaf aankomend seizoen?! - Volleybalkrant
beeld: Ronald Hoogendoorn

Belangrijke wijzigingen in spelregels! Wat mag er wel/niet vanaf aankomend seizoen?!

Gepubliceerd op
Vandaag 11:32
Door: Redactie Volleybalkrant.nl

Wie het internationale volleybal volgt is waarschijnlijk al een aantal nieuwe dingen opgevallen. Tijdens de VNL en het WK werden namelijk nieuwe spelregels getest. Het doel? Minder interventies voor scheidsrechters, meer spectaculaire rally's, meer begrip bij toeschouwers, en eerlijkheid tussen de teams. Een goede zaak is dat de Nevobo deze regels ook meteen in Nederland implementeert. In het onderstaande artikel wordt alles duidelijk uitgelegd. Bekijk ook de handige onderstaande video! 

Opstellingsfout van het ontvangende team
Spelers van het ontvangende team moeten bij de service in de juiste volgorde staan op het moment dat de serveerder de bal opgooit (en niet, zoals eerder, pas bij het raken van de bal). Spelers mogen direct na de opgooi dus al bewegen naar hun gewenste plek. 

Een opstellingsfout wordt pas bestraft (afgefloten) als de serveerder de bal raakt, ook al wordt de opstellingsfout eerder geconstateerd. Een servicefout van de serveerder (zoals een voetfout) wordt namelijk altijd als eerste bestraft. Maakt de serveerder bij de service bijvoorbeeld een voetfout, terwijl de tegenpartij tegelijk een opstellingsfout maakt, dan wordt de serveerder afgefloten en niet de opstellingsfout. Wordt de bal uit of in het net geserveerd, dan wordt de opstellingsfout afgefloten.

Spelen van de bal
De bal mag (nog steeds) niet gevangen of gegooid worden. Wat wel verandert, is dat bij het bovenhands spelen van de bal met de vingers aan eigen kant, je de bal in één beweging twee keer mag raken. Een “lelijke” of “vies” gespeelde bal die aan eigen kant blijft en niet gedragen of gevangen wordt, is dus geen fout.

Als een speler de bal naar de tegenpartij speelt (over het net heen of tegen een blok aan) met een bovenhandse techniek, dan is het wel nog steeds fout om de bal twee keer te raken. Dit wordt dan gezien als een voltooide aanvalsslag.

Bij het bovenhands spelen mag de bal meerdere keren geraakt worden in de handen. Als de bal uit je handen glipt en dan (bijvoorbeeld) je hoofd raakt, is het wél fout. Het hoofd is geen onderdeel van de bal bovenhands spelen met de vingers. De aanraking met het hoofd zien we dus als een tweede aanraking. Daarom wordt dit afgefloten voor "tweemaal aanraken".

Actie waarbij de libero betrokken is
Wanneer een libero die zich in de voorzone bevindt, de bal bovenhands met de vingers speelt, mag de aanval niet voltooid worden, als de bal volledig hoger dan de netrand is. Het gaat bij de beoordeling van een bal van de libero altijd om de positie van de voeten tijdens het spelen, niet de bal. Wat hier dit seizoen verandert, is dat het laatste contact met de vloer van beide voeten bepalend is.

Een voorbeeld: de libero staat met z'n rechtervoet in de voorzone en met zijn linkervoet in de achterzone. Vervolgens tilt hij z'n rechtervoet op, op het moment dat hij de setup geeft. Hierdoor heeft de libero alleen contact met zijn linkervoet met de vloer in de achterzone. Als de libero nu een bovenhandse set-up geeft, dan kijken we hiernaar alsof de libero nog steeds in de voorzone staat. Waarom? Omdat het laatste contact met de vloer (van z'n rechtervoet) in de voorzone was. 

Schermen
De spelers van het serverende team mogen hun handen niet meer boven het hoofd houden tijdens de service, totdat de bal voorbij het net is. De 1e scheidsrechter mag het team hiervoor via de aanvoerder waarschuwen. Die wijziging geldt voor alle niveaus. De regel rondom schermen blijft verder op elk niveau zoals deze al was. 

Let op! Er blijft dus een verschil zitten tussen Eredivisie/Superdivisie en Topdivisie en lager. Meer weten? Check dan vooral het nieuwe spelregelboekje (12.5 Schermen) nog eens.

Geen opstellingsfouten meer bij serverende team
Vanaf het nieuwe seizoen mogen de spelers van het serverende team elke positie innemen op het moment van de service. Er kan dus geen opstellingsfout meer worden gemaakt door het serverende team. Wel is het nog steeds fout als er een fout in de servicevolgorde wordt gemaakt oftewel als de verkeerde speler serveert. 

Dit lijkt erg op de regel die al gold in de Topdivisie en lager, maar die regel is dus nog verder versoepeld omdat er voortaan ook niet meer naar voor- en achterspelers wordt gekeken bij het serverende team.

Terughalen bal buiten de antenne
In de Topdivisie en lager is het al niet toegestaan een bal die geheel of gedeeltelijk buiten de antenne naar de helft van de tegenstander gaat terug te halen. Dit blijft ongewijzigd.

Vanaf het nieuwe seizoen dient in de Eredivisie en Superdivisie een tweede of derde aanraking van een bal die geheel of gedeeltelijk buiten de antenne naar de helft van de tegenstander gaat, direct te worden afgefloten zodra deze het net buiten de antennes passeert. Het is dan namelijk niet meer mogelijk om deze op een legale manier terug te spelen naar het veld van de tegenstander.

Meer weten over de regels? Lees dan dit verdiepende artikel of check hier een compleet overzicht.

bron: volleybal.nl

Plaats een reactie

reacties:

Populaire artikelen